Blat kuchenny z laminatu czy z granitu?

blat-kuchenny.jpeg

Poznaj zalety i wady obu rozwiązań

Zdecydowana większość naszych klientów wybierając zabudowę kuchenną najwięcej uwagi zwraca na wygląd i funkcjonalność szafek. Tymczasem niezwykle ważnym elementem kuchni jest blat. W praktyce to on jest najmocniej eksploatowany, dlatego powinien być wykonany z materiału wysokiej jakości. Nie bez znaczenia jest także estetyka. Dylemat najczęściej ogranicza się do dwóch tytułowych materiałów. A zatem: blat kuchenny z laminatu czy z granitu? Sprawdź ich najważniejsze zalety i wady z punktu widzenia fachowców.

Blat kuchenny z laminatu

Nie ma co ukrywać: jest to najpopularniejszy wybór. Powodem jest oczywiście niska cena, ale nie tylko. Wiele osób decyduje się na blat z laminatu, ponieważ ceni sobie jego użyteczność oraz szeroki wybór efektów wykończenia. Utalentowany wykonawca zabudów kuchennych bez problemu dobierze taki blat, który będzie idealnie korespondować z wyglądem frontów czy ogólnie z charakterem kuchni.

Blat z laminatu na pewno możemy polecić osobom, które dysponują dość skromnym budżetem na zabudowę kuchenną i nie chcą go przekraczać lub wolą przeznaczyć nieco więcej środków na porządne okucia czy kosze. Blat zawsze w przyszłości można wymienić. Ponadto przy rozsądnym eksploatowaniu laminowanej powierzchni (używanie deski do krojenia, regularne mycie), dobrze wykonany blat spokojnie powinien przetrwać wiele lat w doskonałej formie.

Zalety blatu kuchennego z laminatu:

 • Atrakcyjna cena
 • Szeroki wybór efektów wykończenia
 • Niska masa własna, dzięki czemu nie trzeba stosować wzmocnionych płyt meblowych
 • Szybkie wykonanie w stolarni, co znacząco skraca okres oczekiwania na kuchnię

Wady blatu kuchennego z laminatu:

 • Wygląd nie każdemu przypadnie do gustu – nie jest to oczywiście szlachetny materiał i nie robi tak dużego wrażenia, jak chociażby granit
 • Laminat jest podatny na różne uszkodzenia, szczególnie zarysowania

Blat kuchenny z granitu

Dla wielu: marzenie. Blaty granitowe kojarzą się nam z luksusem i jeszcze do niedawna mogliśmy je oglądać wyłącznie w amerykańskich filmach i serialach. Obecnie coraz więcej osób stać na to, by wybrać do swojej kuchni taki właśnie materiał. Obserwujemy to także wśród naszych Klientów.

Granit to granit: jest bardzo wytrzymały, elegancki, znacznie podnosi prestiż kuchni i wprowadza do pomieszczenia atmosferę luksusu. Praktycznie nie da się go uszkodzić, dlatego jest to dobry wybór dla osób, które lubią zainwestować w coś raz, ale porządnie.

Zalety blatu kuchennego z granitu:

 • Niezniszczalny i odporny na nawet bardzo intensywną eksploatację
 • Nie wymaga stosowania deski do krojenia
 • Elegancki wygląd
 • Idealny wybór do kuchni na wysoki połysk
 • Może być odnawiany

Wady blatu kuchennego z granitu:

 • Znacznie wyższa cena w porównaniu z blatem z laminatu (nawet kilkakrotnie)
 • Duża masa własna, co może wymusić zastosowanie wzmocnionych płyt meblowych i tym samym dodatkowo podnieść koszt zabudowy kuchennej

Teraz znasz już zarówno zalety, jak i wady obu popularnych rodzajów blatów kuchennych. Wybór jest raczej prosty. Jeśli budżet Ci na to pozwala, to zdecydowanie polecamy blat granitowy. Jeśli jednak nie chcesz przepłacać, to blat z laminatu także będzie praktycznym i estetycznym elementem Twojej kuchni.

Jeśli podjąłeś już decyzję to skontaktuj się z nami.