Kuchnia Dla Seniora

5 szczegółów, którymi powinna się wyróżniać idealna zabudowa kuchenna dla seniora.

W naszym kraju powoli przestaje obowiązywać model rodzin wielopokoleniowych, które mieszkają pod jednym dachem. Młodzi ludzie po prostu wolą „iść na swoje” i coraz częściej mają taką możliwość. Efekt tego jest taki, że rośnie liczba seniorów mieszkających samotnie. Wśród naszych klientów nie brakuje osób starszych, które są zainteresowane stworzeniem dla nich wygodnej, funkcjonalnej, a do tego niedrogiej kuchni. Na podstawie naszego doświadczenia wskazujemy 5 szczegółów, którymi powinna się wyróżniać zabudowa kuchenna dla seniora.

kuchnia-dla-seniora.jpeg

Mniej szafek wiszących, więcej stojących

Jakby to powiedział klasyk: jest to oczywista oczywistość. Osoby starsze nie powinny już wchodzić na stołki czy krzesła, by wyjąć z szafki np. makaron czy mikser. Projekt zabudowy kuchennej stworzonej z myślą o seniorze musi uwzględniać jak najlepsze wykorzystanie dostępnej powierzchni na poziomie gruntu.

Liczbę szafek wiszących należy ograniczyć do minimum lub przynajmniej zaprojektować je na takiej wysokości, by zdejmowanie przedmiotów z górnych półek nie wymagało wchodzenia na stołek.

Blat na wysokości idealnie dopasowanej do wzrostu seniora

Jest to bardzo ważny szczegół. Osoby starsze często mają problemy z długim staniem, szczególnie w niewygodnej pozycji. Dlatego wysokość blatu należy bezwzględnie dopasować do wzrostu seniora. Sędziwy użytkownik powinien móc swobodnie kroić warzywa czy smarować kanapki bez pochylania się lub opierania łokci o powierzchnię blatu.

Wewnętrzna spiżarnia

To rozwiązanie stosujemy bardzo często w przypadku projektowania zabudów kuchennych dla seniorów. Wewnętrzna spiżarnia jest niesamowicie praktyczna na co dzień i znacznie ułatwia życie. Co ciekawe, można ją spokojnie zmieścić w nawet małej kuchni – wszystko jest kwestią przemyślanego projektu. Spiżarnia nie musi być przecież przepastna.

Wystarczy, że zmieści się w niej kilka słoików z tzw. wekami, kilka paczek z suchymi produktami i jeszcze jakieś drobiazgi. Dzięki temu nie ma potrzeby schodzenia do piwnicy, a dzieci czy wnuki mogą np. raz w miesiącu zrobić większe zakupy dla seniora i umieścić część produktów w spiżarni.

Piekarnik w zabudowie na wysokości klatki piersiowej

Absolutna podstawa! Osoba starsza nie powinna się schylać do piekarnika, bo byłoby to dla niej po prostu bardzo niewygodne. Piekarnik umieszczony na wysokości klatki piersiowej jest praktyczny, zachęca do aktywności w kuchni, a do tego prezentuje się naprawdę efektownie.

Funkcjonalna strefa robocza

Kuchnię dla seniora trzeba zaprojektować tak, aby przygotowywanie posiłków było jak najwygodniejsze. W tym celu wyznaczamy strefę roboczą, na którą składają się: zlewozmywak, lodówka i piekarnik. Chodzi o to, aby te elementy znajdowały się w bezpośredniej bliskości – dzięki temu użytkownik nie musi spacerować po kuchni podczas gotowania obiadu. Warto zwrócić na to uwagę.

Zabudowa kuchenna, która zostanie zaprojektowana i wykonana zgodnie z tymi zasadami, zapewni seniorowi maksymalną wygodę.